Codziennie cyberprzestępcy próbują wykraść dane lub pieniądze tysięcy osób, jednak dzięki nowoczesnym rozwiązaniom oferowanym przez instytucje takie jak NASK, CERT Polska i COI, każdy może aktywnie zwiększyć swoją ochronę. Z usługą „Bezpiecznie w sieci” łatwo zgłosimy podejrzane zdarzenia, a możliwość zastrzeżenia numeru PESEL pozwala zabezpieczyć oszczędności i nieruchomości przed wyłudzeniami.
– Zastrzeganie PESEL ma uchronić obywateli przed zaciągnięciem zobowiązań finansowych z wykorzystaniem ich danych przez przestępców. Dodatkowo w aplikacji mObywatel udostępniliśmy usługę „Bezpiecznie w sieci”, która pozwala szybko zgłosić do CERT Polska podejrzane strony internetowe, które mogą być wykorzystywane do wyłudzania danych osobowych. Wskazujemy także jak zgłosić niebezpieczne SMSy oraz maile czy fałszywe sklepy internetowe. Przez aplikację każdy może także otrzymać powiadomienie o atakach phishingowych czy innych działaniach cyberprzestępców – mówi wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
– Zależy nam na tym, aby dać obywatelom narzędzia ochrony przed cyberatakami, wkrótce udostępnimy w aplikacji mObywatel także bazę wiedzy o cyberzagrożeniach – dodaje.
Zgłaszanie zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu w Internecie
Usługa „Bezpiecznie w sieci” pozwala zgłaszać niebezpieczne sytuacje, takie jak oszustwa internetowe czy podejrzane strony. Istnieje także możliwość przesyłania niepokojących wiadomości SMS oraz podejrzanych e-maili do CERT Polska. Zgłoszenia mogą być wysyłane anonimowo, co daje użytkownikom pełną swobodę w podejmowaniu decyzji.
Więcej o usłudze „Bezpiecznie w sieci” można znaleźć na stronie.
Zastrzeżenie numeru PESEL jako sposób na ochronę danych
Zastrzeżenie numeru PESEL to kolejna opcja, która pozwala na ochronę danych. Proces ten jest w pełni bezpieczny i nie wpływa negatywnie na codzienne życie, ponieważ w każdej chwili możliwe jest cofnięcie zastrzeżenia. Użytkownicy mogą również ustawić automatyczne daty ponownego zastrzeżenia, co eliminuje potrzebę pamiętania o włączeniu ochrony po zakończeniu sprawy wymagającej dostępu do numeru PESEL. Zastrzeżony numer PESEL ogranicza możliwość wzięcia kredytu, sprzedaży nieruchomości czy wyrobienia kopii kart SIM. Już ponad 4,5 miliona Polaków zdecydowało się skorzystać z tej usługi.
Numer PESEL można zastrzec w aplikacji mObywatel, na stronie gov.pl, a także w lokalnym urzędzie gminy. W przypadku wątpliwości lub problemów z zastrzeżeniem lub cofnięciem zastrzeżenia, dostępne jest wsparcie. Można skontaktować się pod adresem e-mail zastrzeganie-pomoc@cyfra.gov.pl lub pod numerem +48422535460.
Więcej o usłudze Zastrzeż PESEL oraz jej możliwościach można znaleźć na stronie.
Dodatkowe informacje na temat elektronicznych dokumentów i usług online.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji
Źródło zdjęcia głównego: Unsplash