W Muzeum Porsche ruszyła nowa specjalna wystawa „Beyond Performance. 50 years of Porsche Turbo”. Przez najbliższe miesiące firmowe muzeum producenta zaprezentuje liczne samochody i drobne eksponaty tak, jak postrzegają je miłośnicy sportowych aut – jako potężne i rzeźbiarskie. Typowo dla szczytowych przedstawicieli swoich segmentów. Specjalna wystawa „Beyond Performance. 50 years of Porsche Turbo” odbywa się od 30 lipca 2024 roku do 12 stycznia 2025 roku.
Turbo ze Stuttgartu-Zuffenhausen reprezentuje połączenie doświadczenia i sukcesu, osiągów oraz codziennej użyteczności. Każde Turbo ucieleśnia wszystkie zwycięstwa, które Porsche celebrowało na torach wyścigowych całego świata. Dziś producent samochodów sportowych ruszył z nową wystawą specjalną w Muzeum Porsche – „Beyond Performance. 50 lat Porsche Turbo”, którą przygotowano dla uczczenia okrągłej rocznicy techniki turbodoładowania. Można ją oglądać do 12 stycznia 2025 roku. Ekspozycja zapewnia przestrzeń dla historii, które inspirują odwagę. Opowieści o tym, co oznacza pokonywanie wyzwań i przekraczanie przeciętności, raz za razem. O nieustannej ewolucji ponadczasowego klasyka, o przesuwaniu granic tego, co możliwe – czyli o wszystkim, co charakteryzuje Porsche Turbo.
– „Nasza specjalna wystawa stara się nadać twarz »wrażeniu Turbo« we wszystkich liniach modelowych. Wykorzystując szeroką gamę sportowych aut i eksponatów, przybliżamy przepis Turbo na sukces – od designu »Turbo look« po technikę turbodoładowania” – powiedziała kuratorka muzeum Iris Haker. „Mamy nadzieję, że po wizycie w Muzeum Porsche fani zgodzą się ze stwierdzeniem, że »kiedy mówisz o Turbo, myślisz o Porsche«”.
Liczne drobne eksponaty akcentujące „zasadę” Turbo
Zespół zarządzający wystawą w Muzeum Porsche przygotował dla zwiedzających liczne atrakcje, których zadaniem jest inspirować, informować i zaskakiwać.
-„Pokazujemy samochody i mniejsze eksponaty, które nigdy wcześniej »nie występowały« na ekspozycji” – dodała Haker. „Fani techniki mogą spodziewać się przekrojów modeli, które wizualizują działanie Turbo”.
Odwiedzający mogą na przykład podziwiać 13-metrową gablotę, w której znajdują się eksponaty techniczne, rysunki i fotografie. Obejmują one różne turbosprężarki, zawór bypass, chłodnice powietrza doładowującego oraz moduł wtrysku K-Jetronic. Aby doświadczyć jak najwięcej, goście mogą oglądać na dużych ekranach dotykowych filmy na temat rozwoju techniki oraz nadwozia i wnętrza samochodów. Muzeum Porsche prezentuje również oryginalną kartę specyfikacji Porsche 911 Turbo RSR z salonu samochodowego we Frankfurcie z 1973 roku, rysunek techniczny Porsche Coupé generacji 930, spojler z Porsche 911 generacji 991 z aktywną aerodynamiką oraz model przygotowany przez dział designu z początku lat 70.
Pionierzy i unikatowe samochody
Jednym z pierwszych aut czekających na gości po pierwszej wymianie samochodów pod koniec sierpnia będzie prawdziwy unikat – pierwsze 911 Turbo, przygotowane jako prezent dla Louise Piëch, siostry Ferry’ego Porsche, z okazji jej 70. urodzin. Wóz przekazano 29 sierpnia 1974 r. Do jego wyróżników należą wąskie nadwozie i silnik o pojemności 2,7 litra o mocy 191 kW (260 KM), a także napis „Carrera” na tylnej pokrywie zamiast „turbo”, jak w egzemplarzach seryjnych. Sportowy samochód miał specjalne nadwozie 911 Carrera 2.7, które Porsche zbudowało, aby w najpiękniejszej formie uczcić jubileusz 25-lecia. Na jego wyjątkowy status wskazywały jeszcze dwie cechy: ekstrawagancki tylny spojler oraz plakietka na pokrywie schowka na rękawiczki z inicjałami „LP” i napisem „Turbo-Porsche No. 1, Stuttgart-Zuffenhausen, 29 Aug. 1974”.
Innym wyjątkowym samochodem na specjalnej wystawie jest 911 Turbo generacji 992 z dwukolorowym lakierowaniem w odcieniach srebra. To 911 Turbo S „Duet” z 2020 roku, efekt współpracy Porsche z producentem samolotów Embraer. Ci, którzy w tamtym czasie zdecydowali się nabyć biznesowy odrzutowiec Phenom 300E, mogli dokupić odpowiednio dopasowane, spersonalizowane 911 Turbo S.
Lekcje płynące z doświadczeń i sukcesów
Motywem specjalnej wystawy, który przewija się od prologu do epilogu i nadaje jej bardzo szczególną oprawę, jest kolor Turbonite. Na gości czekają m.in. sekcje „Zasada Turbo”, „Ponad Turbo” i „Sport motorowy”. Epilog zestawia dziedzictwo z przyszłością. Naprzeciwko siebie stoją tu Porsche 911 z 1976 roku, które należało do Ferry’ego Porsche, oraz jubileuszowe 911 Turbo LEGO® Big Brick w kolorze Oak Green Metallic. Te dwa sportowe samochody pokazują, jak mogą wyglądać dynamika jazdy, komfort i postęp przy zachowaniu wierności DNA Porsche.
Cyfrowa przygoda edukacyjna z Tiną i sekretem Turbo
Aby również dzieci mogły zagłębić się w świat Turbo, po raz pierwszy na specjalnej wystawie czeka cyfrowa przygoda edukacyjna dla najmłodszych uczestników. Korzystając z pomocy przewodnika multimedialnego, mogą oni cieszyć się towarzystwem muzealnej maskotki Porsche 4Kids – Tiny Turbo. Tina, inżynierka wyścigowa, otrzymała list od dziecka, które zapytało, skąd nazwisko Turbo i dlaczego Muzeum Porsche świętuje 50 lat Turbo. W ten sposób młodzi goście mogą dowiedzieć się wielu ekscytujących ciekawostek na temat turbodoładowania. W trakcie swojej przygody poznają kilka niezwykłych samochodów Turbo i dowiedzą się, co łączy Tinę, dzieci oraz Porsche Turbo. Przewodnik multimedialny jest wliczony w bilet wstępu i czeka w holu muzeum. Przygoda „Tina i sekret Turbo” jest dostępna po niemiecku oraz w siedmiu innych językach. Strefa Porsche 4Kids obejmuje również 911 Turbo z klocków LEGO®, prysznice dźwiękowe oraz wiele inspirujących, interaktywnych aktywności.
Źródło: Porsche
Źródło zdjęcia głównego: Porsche