Komisja Europejska opublikowała Europejski Ranking Innowacyjności (EIS) 2024 r., z którego wynika że kraje Unii wciąż poprawiają wyniki w zakresie innowacyjności — a cała UE mimo licznych trudności zanotowała wzrost innowacyjności o 8,5 proc. Najlepsi innowatorzy to Dania i Szwecja, Polska mocno poniżej średniej.
Europejski Ranking Innowacyjności (EIS) jest coroczną publikacją Komisji Europejskiej, która zawiera ocenę porównawczą wyników państw członkowskich UE, sąsiadujących państw europejskich i wybranych światowych konkurentów w zakresie innowacji. EIS opiera się na 32 wskaźnikach obejmujących gospodarkę, przedsiębiorstwa i przedsiębiorczość, profile innowacji, ramy zarządzania i polityki, zmianę klimatu i demografię.
Jakie kraje są najlepsze w innowacjach?
Według wyników Europejskiego Rankingu Innowacyjności (EIS) 2024 r. na pierwszym miejscu plasuje się Dania, jako najbardziej innowacyjny kraj w UE, osiągając 149,3 proc. średniej unijnej. Tuż za nią znajduje się Szwecja z wynikiem 146.2. Ranking zamyka Rumunia z poziomem innowacyjności wynoszącym ok. 40 proc. średniej unijnej. Szwajcaria zaś jest najbardziej innowacyjnym krajem europejskim (choć nie w UE), a Korea Południowa pozostaje najbardziej innowacyjnym globalnym konkurentem w 2024 r. Natomiast Chiny przekroczyły Japonię i stopniowo zmniejszają lukę w stosunku do UE. Polska zw estawieniu zajmuje 25. miejsce (60 proc. średniej unijnej) i jest krajem piątym od końca, wyprzedziły ją nawet Chorwacja, Węgry czy Grecja.
EIS 2024 dzieli państwa członkowskie na cztery grupy innowacji
EIS 2024 obejmuje wszystkie państwa członkowskie UE, 12 sąsiadujących państw europejskich, w tym Mołdawię po raz pierwszy, oraz – przy mniejszym zestawie wskaźników – 11 światowych konkurentów. EIS 2024 dzieli państwa członkowskie na cztery grupy innowacji w oparciu o ich wyniki:
- Liderzy innowacji (wyniki przekraczają 125 % średniej UE),
- Silnych innowatorów (od 100 % do 125 % średniej UE),
- Umiarkowanych innowatorów (od 70 % do 100 % średniej UE) oraz
- Nowatorzy (poniżej 70 % średniej UE).
Liderzy innowacyjności to kraje, których wyniki przekraczają 125 proc. średniej UE, i w tej grupie znajdziemy: Danię, Szwecję, Finlandię i Holandię.
Silni innowatorzy to osiem państw członkowskich, których wyniki wynoszą od 100 do 125 proc. średniej UE w 2024 r. i w tej grupie znajdują się: Belgia, Austria, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Cypr, Estonia i Francja.
Umiarkowani innowatorzy to te kraje, których wyniki wynoszą od 70 do 100 proc. średniej UE w 2024 r. – i są to Słowenia, Hiszpania, Czechy, Włochy, Malta, Litwa, Portugalia.
Nowatorzy, czyli ostatnie sześć państw członkowskich, które wykazują poziom wyników poniżej 70 proc. średniej UE w 2024 r. W tej grupie występują; Chorwacja, Polska, Słowacja, Łotwa, Bułgaria i Rumunia.
Liderzy innowacji dysponują szczególnie atrakcyjnymi systemami badawczymi i są mocni pod względem cyfryzacji. Silni innowatorzy wykazują znaczące atuty w swoich ekosystemach innowacji (innowacje produktowe i biznesowe). Wśród umiarkowanych innowatorów istnieje szereg pozytywnych tendencji, w szczególności rozwój współpracy w dziedzinie badań; mając na uwadze, że nowi innowatorzy wykazali ogólnie pozytywną tendencję w zakresie wyników w zakresie innowacji, ale nadal pozostają w tyle;
Chociaż różnice w wynikach nieznacznie się zmniejszyły między silnymi innowatorami i umiarkowanymi innowatorami w latach 2017–2024, stały się one bardziej widoczne wśród liderów innowacji i nowych innowatorów. Utrzymują się również różnice geograficzne pod względem wyników w zakresie innowacji, przy czym liderzy innowacji i najsilniejsi innowatorzy znajdują się głównie w Europie Północnej i Zachodniej, a wielu umiarkowanych i powstających innowatorów w Europie Południowej i Wschodniej.
Źródło: Europejski Ranking Innowacyjności (EIS) 2024 r. / europa.eu
Źródło zdjęcia głównego: Unsplash