Wszyscy lubimy mieć czysto w domu. Niezależnie od tego, czy są to szybkie porządki, czy dokładne i dłuższe sprzątanie, zazwyczaj używamy ulubionych detergentów. Jednak jeśli nie wybieramy naturalnych środków czyszczących, możemy, pomimo naszych najlepszych intencji, przyczynić się do zwiększenia poziomu zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach.
Co powoduje zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach?
Do zwiększenia się ilości zanieczyszczeń w powietrzu w naszych domach przyczynia się szereg czynności. Gotowanie (w szczególności smażenie i pieczenie) oraz dekorowanie potraw uwalnia drobne cząsteczki, a także Lotne Związki Organiczne (LZO), które obejmują różne chemikalia.¹ Niektóre z nich mogą mieć krótko lub długoterminowe niekorzystne skutki dla zdrowia. LZO są również emitowane przez wiele środków czyszczących², więc podczas sprzątania podłóg i powierzchni w domu możemy również zanieczyszczać powietrze, którym oddychamy.
Czy ekologiczne sprzątanie może poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach?
Chociaż detergenty dostępne w sklepach mogą być naprawdę skuteczne, istnieje wiele naturalnych równie efektywnych alternatyw. Używanie środków czyszczących, które możemy zrobić sami w domu zmniejsza poziom Lotnych Związków Organicznych obecnych w pomieszczeniu³ – poprawiając tym samym jakość powietrza, którym oddychamy, jednocześnie utrzymując czyste wnętrza.
Korzystanie z naturalnych środków czyszczących
Kilka podstawowych produktów, które znajdziemy w większości domów, może ułatwić nam codzienne porządki, bez negatywnego wpływu na jakość powietrza w pomieszczeniach. Wśród tych produktów warto wymienić:
• ocet spirytusowy
• sodę oczyszczoną
• butelki ze spryskiwaczem
• zapachowe olejki eteryczne
Ocet spirytusowy
Jest niedrogi i dostępny w większości sklepów spożywczych. Jako naturalny środek dezynfekujący⁴ ma wiele zastosowań podczas porządków w domu. Jego kwasowość sprawia, że doskonale nadaje się do usuwania rdzy i osadu z twardej wody (tzw. kamienia). Po przelaniu go do butelki ze spryskiwaczem i połączeniu z ciepłą wodą otrzymamy prosty i skuteczny środek do czyszczenia szkła.
Soda oczyszczona
Do sprzątania i usuwania nieprzyjemnych zapachów można wykorzystać powszechnie dostępną sodę oczyszczoną. Połączenie jej z octem i wodą tworzy uniwersalny środek czyszczący. Można go stosować na twardych powierzchniach w łazience i kuchni, a także na lustrach i oknach. Wsypanie go do koszy na śmieci i kuwet pomoże w walce z nieprzyjemnymi zapachami.⁴
Soda oraz ocet to dwa główne składniki stanowiące podstawę wielu ekologicznych środków czyszczących, które możemy wykonać samodzielnie w domu.⁵ Istnieje jednak również wiele innych produktów, które można wykorzystać, aby uzyskać dobre efekty podczas sprzątania. Sok z cytryny pomaga pozbyć się różnych rodzajów pleśni oraz nabłyszcza twarde powierzchnie. Oliwa z oliwek może być używana jako środek polerujący. Mydło z Kastylii, które wykonane w 100% z olejów roślinnych, doskonale radzi sobie z tłuszczem. Wszystkie te produkty tylko w niewielkim stopniu przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach. „
Wsparcie w ochronie środowiska
Oprócz obniżenia poziomu lotnych związków organicznych w powietrzu, stosowanie domowych środków czyszczących może pomóc chronić środowisko także na inne sposoby. Dzięki temu, że przygotowujemy je w domu, zmniejszamy także ilość odpadów, takich jak opakowania po produktach. Dzięki wykorzystaniu nietoksycznych naturalnych składników, uwalnianych jest mniej chemikaliów, co zmniejsza negatywny wpływ na zanieczyszczenie wody i powietrza.
Jak możemy zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach?
W Dyson przez wiele lat badaliśmy powietrze w pomieszczeniach. Otrzymane wnioski wykorzystaliśmy do opracowania naszej zaawansowanej technologii oczyszczaczy powietrza. Urządzenia Dyson wychwytują gazy6 i 99,95% cząstek o wielkości zaledwie 0,1 mikrometra7, usuwając je z powietrza, którym oddychamy. Dzięki temu z powrotem do otoczenia dostraczane jest już oczyszczone powietrze. Szacuje się, że 90% czasu spędzamy w pomieszczeniach, dlatego jakość powietrza w nich jest ważniejsza niż kiedykolwiek.
Źródło: Dyson