UE i Japonia zorganizowały 30 kwietnia br. w Brukseli drugie posiedzenie Rady Partnerstwa Cyfrowego. Radzie współprzewodniczyli komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton oraz japoński minister transformacji cyfrowej Taro Kono, minister spraw wewnętrznych i komunikacji Takeaki Matsumoto oraz parlamentarny wiceminister gospodarki, handlu i przemysłu Taku Ishii.
UE i Japonia potwierdziły znaczenie ich partnerstwa strategicznego dla promowania wspólnych wartości i wizji transformacji cyfrowej, która stawia ludzi w centrum uwagi i szanuje prawa podstawowe. Partnerzy z zadowoleniem przyjęli pomyślne wdrożenie partnerstwa cyfrowego i podsumowali postępy poczynione od czasu pierwszego posiedzenia Rady Partnerstwa Cyfrowego w 2023 r. Uzgodnili wykaz nowych rezultatów dalszej współpracy w zakresie podstawowych technologii cyfrowych, takich jak sztuczna inteligencja (AI), 5G, 6G, półprzewodniki, obliczenia wielkiej skali (HPC) i technologia kwantowa, zacieśniając współpracę w dziedzinie gospodarki opartej na danych i platformach, kabli podmorskich, identyfikacji elektronicznej i cyberbezpieczeństwa.
Najważniejsze wyniki drugiego posiedzenia Rady Partnerstwa Cyfrowego
UE i Japonia podpisały dziś porozumienie o współpracy w zakresie tożsamości cyfrowej i usług zaufania. Protokół ten przyczyni się do wypracowania wspólnego rozumienia inicjatyw w zakresie tożsamości cyfrowej między UE a Japonią, co przyniesie korzyści dla handlu elektronicznego i możliwości biznesowych poprzez ograniczenie biurokracji i zwiększenie wydajności. Protokół ustaleń ułatwi swobodny przepływ danych z wykorzystaniem zaufania poprzez współpracę i przypadki użycia na podstawie unijnego portfela tożsamości cyfrowej i usług zaufania. Oczekuje się, że zostanie on przedstawiony jako „wspólna dobra praktyka” na następnym posiedzeniu ministerialnym OECD, które odbędzie się w dniach 2 i 3 maja 2024 r.
W dziedzinie półprzewodników UE i Japonia postanowiły powołać zespół ekspertów, który opracuje program badawczy w celu wdrożenia Porozumienia o współpracy w zakresie półprzewodników z lipca 2023 r. Przygotowują one również porozumienie administracyjne mające na celu wspieranie wymiany informacji na temat systemów wsparcia publicznego.
UE i Japonia będą kontynuować wspólne prace nad obliczeniami wielkiej skali (HPC) i określiły hybrydowe zastosowania kwantowo-HPC oraz przypadki użycia w celu dalszej współpracy. Rozważą one tematy wspólnych projektów w zakresie badań podstawowych w zakresie kwantowych badań. Obaj partnerzy rozważają również współpracę w zakresie cyberbezpieczeństwa, w tym norm i sposobów rozwiązania problemu niedoboru kwalifikacji.
Jeżeli chodzi o 6G, UE i Japonia rozpoczęły wspólne projekty badawcze i zamierzają wspierać globalne inicjatywy normalizacyjne, które mają kluczowe znaczenie dla rozwoju technologii 6G. Obie strony potwierdziły wspólną wizję otwartych i odpornych sieci.
Ponadto partnerzy ogłosili zamiar zacieśnienia współpracy między Biurem UE ds. Sztucznej Inteligencji a japońskim Instytutem Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji. Będą nadal wspierać proces i kodeks postępowania grupy G-7 w Hiroszimie w celu kształtowania wiarygodnego globalnego zarządzania sztuczną inteligencją. UE zachęciła również japońskie przedsiębiorstwa do uczestnictwa w pakcie na rzecz sztucznej inteligencji zainicjowanym przez Komisję w celu wspierania wczesnego przestrzegania kluczowych przepisów aktu w sprawie sztucznej inteligencji na zasadzie dobrowolności, zanim wejdzie on w życie i stanie się powszechnie stosowany.
UE i Japonia potwierdziły znaczenie wdrożenia bezpiecznej i odpornej infrastruktury kabli podmorskich, zgodnie z Porozumieniem o współpracy w sprawie kabli podmorskich na rzecz bezpiecznej, odpornej i zrównoważonej globalnej łączności, podpisanym 3 lipca 2023 r. między Komisją Europejską a Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Komunikacji. Obie strony będą kontynuować współpracę w zakresie rozwoju bezpośrednich połączeń między Europą a Japonią, na przykład poprzez Arktykę, w celu wykorzystania możliwości handlowych, wiarygodnych transgranicznych przepływów danych i badań oceanograficznych.
Ponadto, aby zapewnić bezpieczne środowisko internetowe, w którym zagwarantowana jest wolność wypowiedzi, UE i Japonia zgodziły się zbadać możliwość ustanowienia kanału regularnej wymiany informacji na temat regulacji dotyczących platform internetowych, takich jak europejskie akty o usługach cyfrowych i rynkach cyfrowych. Kolejną Radę Partnerstwa Cyfrowego zaplanowano na 2025 r. w Tokio w Japonii.
Źródło: europa.eu
Źródło zdjęcia głównego: Igor Omilaev, Unsplas