Rusza program Inżynierki 4.0 po raz szósty organizowany przez firmę Siemens Polska. Na 30 studentek uczelni technicznych, które prześlą najciekawsze autoprezentacje, czeka seria szkoleń i spotkań z ekspertkami i ekspertami z branży. To niepowtarzalna szansa, aby zdobyć cenne doświadczenia z obszaru nowych technologii i dowiedzieć się, w jaki sposób łączyć wiedzę wynoszoną ze studiów z oczekiwaniami rynku.
Jedynie 6 na 1000 kobiet decyduje się na pracę związaną z nowymi technologiami – wynika z badania Komisji Europejskiej Women in digital age. Z kolei cykliczny raport Kobiety na politechnikach pokazuje, że udział dziewcząt na polskich publicznych uczelniach technicznych rośnie, ale wciąż nie przekracza 35%. Studentki wciąż stanowią zdecydowaną mniejszość zwłaszcza na kierunkach takich, jak automatyka i robotyka przemysłowa (3% w ogólnej liczbie studentów), elektrotechnika i automatyka (4%) czy robotyzacja procesów wytwórczych (4%). Na takiej dysproporcji tracą zwłaszcza firmy technologiczne, bo zróżnicowanie płci wpływa pozytywnie na wydajność i innowacyjność zespołów.
Aby zwiększyć różnorodność w sferze nowych technologii, potrzeba inicjatyw motywujących i wspierających grupy niedoreprezentowane. Tym bardziej, że z każdym rokiem w Polsce przybywa ambitnych i zmotywowanych studentek, które chciałyby zdobyć wykształcenie inżynierskie, a w przyszłości podjąć pracę zgodną z wyuczonym zawodem. Aby wesprzeć je w osiągnięciu celu, Siemens Polska regularnie organizuje cykl warsztatów i spotkań eksperckich w ramach programu Inżynierki 4.0. Właśnie wystartowała jego szósta edycja.
Od umiejętności miękkich do technicznych
Do tej pory w warsztatach organizowanych przez Siemensa i partnerów (m.in. firmy KUKA, EMT Systems, DB Cargo) wzięło udział ponad 230 studentek z 38 uczelni technicznych z całej Polski.
Program obejmuje m.in. szkolenia z obszaru personal brandingu przygotowujące do udziału w procesach rekrutacyjnych; uczestniczki mogą też liczyć na branżowy networking i spotkania z ekspertkami i ekspertami w dziedzinach STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics). Nie zabraknie rozmów na temat potencjału sztucznej inteligencji oraz możliwości jej wykorzystania w przemyśle. Udział w projekcie to także okazja do poznania innych studentek o podobnych zainteresowaniach naukowych i zawodowych.
„Kobiety wciąż stanowią mniejszość na uczelniach technicznych. Mimo to każdego roku mamy okazję poznawać kolejne przebojowe studentki, które nie tylko świetnie sobie radzą na kierunkach ścisłych, lecz także przyjmują ambitne cele związane z własną przyszłością zawodową. Udział w programie Inżynierki 4.0 to dla nich nierzadko pierwszy, niezwykle ważny krok na drodze zdobywania cennych doświadczeń. Dla Siemensa kontakt z tak utalentowanymi i otwartymi na naukę osobami niezmiennie pozostaje źródłem inspiracji. Jestem przekonana, że tegoroczna edycja, podobnie jak poprzednie, dostarczy uczestniczkom wielu pozytywnych przeżyć i wartościowej wiedzy. Dlatego serdecznie zachęcam do wysyłania zgłoszeń”
– mówi Marta Benedyczak, managerka ds. komunikacji w Siemens Polska.Finał Inżynierek 4.0 odbędzie się w dniach 11-12 kwietnia br. w warszawskiej siedzibie Siemensa.
Jak dołączyć
By dołączyć do programu, wystarczy do 25 lutego br. wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie https://wydarzenia.siemens-info.com/inzynierki40 oraz w interesujący sposób przedstawić się w formie eseju, prezentacji lub materiału wideo. Autorki 30 najciekawszych prac otrzymają zaproszenie na warsztaty i do udziału w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami.
Źródło: Siemens
Źródło zdjęcia głównego: ThisisEngineering RAEng, Unsplash